EcoGuru – Ο γκουρού δεν μαντεύει. Υπολογίζει.
Οδηγός · Φωτοβολταϊκά

DC/AC ratio: πόσο μικρότερος μπορεί να είναι ο inverter από τα πάνελ

· Ενημερώθηκε · EcoGuru.gr

Πανοραμική θέα φωτοβολταϊκών σε ταράτσα κάτω από δυνατό μεσημεριανό ήλιο, με θάλασσα στο βάθος
Το DC/AC ratio είναι η ισχύς των πάνελ (kWp) διά την ισχύ του inverter (kW). Στην Ελλάδα, με νότια πάνελ, ο inverter μπορεί να είναι μικρότερος από τα πάνελ, γιατί τα πάνελ σχεδόν ποτέ δεν δίνουν την ονομαστική τους ισχύ. Με τον υπολογισμό μας για την Καλαμάτα, ακόμη και σε καθαρή μέρα του Απριλίου η ισχύς που φτάνει στην έξοδο είναι περίπου 75% των kWp. Έτσι, ως λόγο περίπου 1,3 ο υπολογισμός δεν δείχνει απώλεια, και στο 1,5 δείχνει περίπου 2%. Μετρήσεις σε πραγματικά συστήματα δίνουν λίγο μεγαλύτερες απώλειες, γιατί βλέπουν και τις σύντομες αιχμές.

Ο οδηγός εξηγεί τι σημαίνει ο λόγος και πόση ενέργεια χάνεις όσο τον ανεβάζεις. Για το μέγεθος του συστήματος δες τον οδηγό τι φωτοβολταϊκό χρειάζομαι. Το αν συμφέρει οικονομικά ένας μικρότερος inverter εξαρτάται από τιμές που δεν καλύπτουμε εδώ.

Τι είναι το DC/AC ratio

Τα πάνελ δίνουν συνεχές ρεύμα (DC) και ο inverter το μετατρέπει σε εναλλασσόμενο (AC) για το σπίτι και το δίκτυο. Ο λόγος DC/AC συγκρίνει τις δύο ονομαστικές ισχύς: 7 πάνελ των 450 Wp κάνουν 3,15 kWp, και με inverter 3 kW ο λόγος είναι 3,15 ÷ 3 = 1,05. Με inverter 2,5 kW θα ήταν 1,26.

Όταν τα πάνελ θα έδιναν περισσότερη ισχύ από όση αντέχει ο inverter, ο inverter περιορίζει την έξοδό του στο μέγιστό του. Η ενέργεια πάνω από το όριο χάνεται. Αυτό λέγεται clipping («κόψιμο»), γιατί η καμπύλη παραγωγής της μέρας κόβεται οριζόντια γύρω στο μεσημέρι.

Γιατί τα πάνελ δεν δίνουν τα kWp τους

Το kWp μετριέται σε συνθήκες εργαστηρίου: ακτινοβολία 1.000 W/m² κάθετα στο πάνελ και θερμοκρασία πάνελ 25 °C. Στη στέγη η ακτινοβολία σπάνια φτάνει τόσο, και το πάνελ στον ήλιο είναι πολύ πιο ζεστό από 25 °C, οπότε αποδίδει λιγότερο. Η ΤΟΤΕΕ 20701-1 (§5.3.2.1) λογαριάζει περίπου 15% απώλειες στις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας και 5% στα βοηθητικά συστήματα, μαζί και στον inverter.

Υπολογίσαμε τη μέγιστη ισχύ της ημέρας, στην έξοδο του inverter, ως ποσοστό των kWp, για νότια πάνελ με κλίση 27° στην Καλαμάτα:

ΜήναςΜέση ημέραΚαθαρή ημέρα
Ιαν42%56%
Φεβ47%65%
Μαρ55%73%
Απρ59%75%
Μάι65%75%
Ιουν70%74%
Ιουλ71%74%
Αυγ71%75%
Σεπ66%73%
Οκτ57%67%
Νοε46%58%
Δεκ39%53%

Η «μέση ημέρα» βγαίνει με τη μέθοδο ανά ώρα της ΤΟΤΕΕ 20701-3 (§4.1.3) από τη μηνιαία ακτινοβολία της πόλης. Η «καθαρή ημέρα» βγαίνει με το μοντέλο καθαρού ουρανού του Hottel, που χρησιμοποιείται στη βιβλιογραφία της ηλιακής ενέργειας. Η αιχμή είναι υψηλότερη την άνοιξη, γιατί ο ήλιος είναι ήδη ψηλά και τα πάνελ με κλίση 27° τον βλέπουν σχεδόν κάθετα. Σε κανέναν μήνα η έξοδος δεν φτάνει τα kWp.

Πόση ενέργεια χάνεις ανά λόγο

Για κάθε λόγο, υπολογίσαμε πόση από την ετήσια παραγωγή κόβεται. Οι καθαρές μέρες κάθε μήνα βγαίνουν τόσες ώστε ο μέσος όρος του μήνα να ταιριάζει με τα δεδομένα της ΤΟΤΕΕ. Στις συννεφιασμένες μέρες η ισχύς είναι χαμηλή και δεν κόβεται.

DC/ACInverter ανά kWp πάνελΑπώλεια, υπολογισμός μαςΕπιπλέον απώλεια που δεν βλέπουν οι ωριαίοι υπολογισμοί (NREL)
1,01,00 kW0,0%–
1,10,91 kW0,0%–
1,20,83 kW0,0%0,1–0,9%
1,30,77 kW0,0%–
1,40,71 kW0,5%–
1,50,67 kW1,9%1,5–2,8%
1,60,62 kW3,9%–

Ο υπολογισμός μας είναι κάτω όριο: χρησιμοποιεί ομαλές καμπύλες ανά ώρα, ενώ η ακτινοβολία ανεβαίνει για λίγα λεπτά πάνω από τη μέση τιμή, π.χ. όταν ο ήλιος βγαίνει δίπλα σε σύννεφο, και σε κρύες καθαρές μέρες τα πάνελ αποδίδουν περισσότερο. Γι' αυτό η τελευταία στήλη είναι από μελέτη του NREL (2022): σε πραγματικά συστήματα, οι υπολογισμοί ανά ώρα υποεκτιμούσαν το clipping κατά 0,1–0,9% σε λόγο 1,2 (με το λογισμικό PVsyst) και κατά 1,5–2,8% σε λόγο 1,5 (μετρήσεις ανά λεπτό), ανάλογα με το σύστημα. Μελέτη στη Βραζιλία (Deschamps & Rüther, 2019) με μετρήσεις ανά λεπτό βρήκε απώλειες 0,3–2,4% σε λόγο περίπου 1,2, και βέλτιστο λόγο 1,26 για κρυσταλλικά πάνελ στο δικό της κλίμα.

Η εικόνα είναι συνεπής: ως περίπου 1,2–1,3 χάνεις συνήθως γύρω στο 1% ή λιγότερο, και πάνω από 1,4 η απώλεια ανεβαίνει γρήγορα. Κατά την ίδια μελέτη του NREL, τα νέα συστήματα μεγάλης κλίμακας σχεδιάζονται συνήθως με λόγους 1,2 έως 1,5.

Παράδειγμα: σπίτι στην Καλαμάτα

Για κατανάλωση 4.000 kWh τον χρόνο, ο υπολογιστής φωτοβολταϊκού δίνει 7 πάνελ των 450 Wp (3,15 kWp). Χρησιμοποιεί λόγο περίπου 1,1 και διαλέγει το επόμενο τυπικό μέγεθος, εδώ inverter 3 kW, άρα πραγματικό λόγο 1,05.

Το βέλτιστο είναι οικονομική απόφαση: εξαρτάται από τις τιμές πάνελ και inverter και από το πόσο αξίζει η kWh για σένα.

Τι αλλάζει τον σωστό λόγο

Τι πρέπει να ελέγξεις στο φυλλάδιο του inverter

Ο λόγος DC/AC δεν είναι το μόνο όριο. Πριν βάλεις περισσότερα πάνελ σε έναν inverter, έλεγξε στο φυλλάδιό του:

Η τελική σύνθεση των σειρών γίνεται από τον εγκαταστάτη με τα στοιχεία των συγκεκριμένων πάνελ και του inverter. Αν το πλαίσιο σύνδεσης ή αδειοδότησης ορίζει όρια ισχύος, έλεγξε αν μετρά η ισχύς των πάνελ ή του inverter.

Δοκίμασέ το με τα δικά σου στοιχεία

Ο υπολογιστής δίνει πάνελ και inverter με λόγο περίπου 1,1. Με τον πίνακα του οδηγού βλέπεις πόσα πάνελ ακόμη χωρούν στον ίδιο inverter.Υπολογιστής φωτοβολταϊκού

Συχνές ερωτήσεις

Τι DC/AC ratio να βάλω σε οικιακό φωτοβολταϊκό;

Με νότια πάνελ στην Ελλάδα, λόγοι έως περίπου 1,2–1,3 χάνουν συνήθως γύρω στο 1% της ετήσιας ενέργειας ή λιγότερο. Ο υπολογισμός μας για την Καλαμάτα δίνει απώλεια περίπου 0,5% στο 1,4 και 2% στο 1,5, και οι μετρήσεις σε πραγματικά συστήματα λίγο περισσότερο. Το βέλτιστο εξαρτάται από τις τιμές πάνελ και inverter.

Μπορώ να βάλω inverter μικρότερο από τα πάνελ;

Ναι, αυτό είναι το συνηθισμένο. Τα πάνελ σπάνια δίνουν την ονομαστική τους ισχύ: στην Καλαμάτα, με νότο και κλίση 27°, η έξοδος φτάνει περίπου 75% των kWp ακόμη και σε καθαρή μέρα. Έλεγξε όμως τη μέγιστη ισχύ, τάση και ρεύμα DC που δέχεται ο inverter.

Τι είναι το clipping;

Όταν τα πάνελ θα έδιναν περισσότερη ισχύ από όση αντέχει ο inverter, ο inverter περιορίζει την έξοδό του στο μέγιστό του, και η ενέργεια πάνω από το όριο χάνεται. Γίνεται κυρίως γύρω στο μεσημέρι καθαρών ημερών, την άνοιξη και το καλοκαίρι.

Μπορώ να προσθέσω πάνελ χωρίς να αλλάξω inverter;

Συχνά ναι, αν το επιτρέπουν τα όρια DC του inverter. Σε σύστημα 3,15 kWp με inverter 3 kW, ένα πάνελ ακόμη (3,6 kWp, λόγος 1,2) δίνει περίπου 14% περισσότερη ενέργεια με απώλεια clipping κάτω από 1%. Η σύνδεση και τυχόν άδειες για αλλαγή ισχύος είναι ξεχωριστό θέμα.

Πηγές και παραδοχές: ΤΟΤΕΕ 20701-3/2010 (Γ΄ έκδ. 2014): Πίν. 4.1 και 4.2 (ακτινοβολία Καλαμάτας), §4.1.3 εξ. 4.7–4.10 (ακτινοβολία ανά ώρα σε κεκλιμένο επίπεδο) · ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 (Γ΄ έκδ. 2014): §5.3.2.1 και Πίν. 5.12 (απώλειες 15% + 5%, μείωση 1% ανά έτος) · μοντέλο καθαρού ουρανού Hottel (1976) για την άμεση ακτινοβολία και σχέση Liu & Jordan για τη διάχυτη, όπως στο J. A. Duffie, W. A. Beckman, Solar Engineering of Thermal Processes (ορατότητα 23 km, συντελεστές μέσων πλατών) · K. S. Anderson κ.ά., «The Effect of Inverter Loading Ratio on Energy Estimate Bias», NREL/CP-5K00-82812, 2022 · E. M. Deschamps, R. Rüther, «Optimization of inverter loading ratio for grid connected photovoltaic systems», Solar Energy, 2019, doi:10.1016/j.solener.2018.12.051. Παραδοχές: νότιος προσανατολισμός, κλίση 27°, χωρίς σκιά, σταθερός συντελεστής απωλειών 0,85 × 0,95 σε όλες τις ώρες, συννεφιασμένες μέρες με 40% της ενέργειας καθαρής μέρας (το αποτέλεσμα αλλάζει ελάχιστα από 30% έως 50%). Οι αριθμοί είναι ενδεικτικοί και δεν αντικαθιστούν μελέτη.
ΠΚ
Παναγιώτης ΚοκκορόγιαννηςΜηχανικός Η/Υ & Πληροφορικής, μέλος ΤΕΕ (Α.Μ. 131591). Ο οδηγός συντάσσεται με χρήση εργαλείων ΤΝ και επιμελείται πριν τη δημοσίευση. Οι υπολογισμοί είναι ενδεικτικοί και δεν αντικαθιστούν μελέτη μηχανικού.

← Όλοι οι οδηγοί