
· Ενημερώθηκε · EcoGuru.gr

Ο αριθμός kWh ανά kWp είναι το δεύτερο μισό του υπολογισμού για το μέγεθος ενός φωτοβολταϊκού. Το πρώτο είναι η κατανάλωσή σου, όπως εξηγεί ο οδηγός τι φωτοβολταϊκό χρειάζομαι. Εδώ βλέπεις από πού βγαίνει ο αριθμός, πόσο διαφέρει από πόλη σε πόλη και από μήνα σε μήνα, και πόσο αξιόπιστος είναι για τη δική σου περιοχή.
Το kWp είναι η ονομαστική ισχύς των πάνελ σε ηλιακή ακτινοβολία 1.000 W/m². Γι' αυτό, 1 kWp παράγει περίπου τόσες kWh όση είναι η ηλιακή ενέργεια που πέφτει στο επίπεδο των πάνελ σε kWh ανά m², μειωμένη κατά τις απώλειες. Αν σε μια πόλη πέφτουν 1.800 kWh/m² τον χρόνο, ένα σύστημα χωρίς απώλειες θα έδινε 1.800 kWh ανά kWp.
Οι απώλειες προέρχονται από τη ζέστη των πάνελ, τη σκόνη, τον inverter, τα καλώδια. Η ΤΟΤΕΕ 20701-1 (§5.3.2.1) λογαριάζει περίπου 15% για τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας και 5% για τα βοηθητικά συστήματα (Πίν. 5.12), δηλαδή συντελεστή 0,80. Για την Καλαμάτα, ο Πίν. 4.4 της ΤΟΤΕΕ 20701-3 δίνει 1.821 kWh/m² τον χρόνο στη βέλτιστη κλίση, άρα 1.821 × 0,80 = 1.457 kWh ανά kWp.
Οι 62 σταθμοί της ΤΟΤΕΕ ομαδοποιημένοι κατά κλιματική ζώνη ΚΕΝΑΚ:
| Ζώνη | Σταθμοί | Μέσος όρος, kWh/kWp | Εύρος |
|---|---|---|---|
| Ζώνη Α | 21 | 1.464 | 1.401–1.538 |
| Ζώνη Β | 21 | 1.405 | 1.319–1.496 |
| Ζώνη Γ | 13 | 1.315 | 1.233–1.402 |
| Ζώνη Δ | 7 | 1.330 | 1.233–1.402 |
Η ζώνη ΚΕΝΑΚ ορίζεται από τη θερμοκρασία, όχι από τον ήλιο, γι' αυτό τα εύρη επικαλύπτονται. Η Πάτρα, για παράδειγμα, βγάζει όσο η Τρίπολη και το Καρπενήσι, που είναι σε ψυχρότερες ζώνες, γιατί αυτοί οι σταθμοί παίρνουν τις τιμές της Πάτρας (δες παρακάτω). Ο μέσος όρος της ζώνης Α είναι περίπου 11% πάνω από της ζώνης Γ.
Ο ετήσιος αριθμός κρύβει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στους μήνες, και η διαφορά είναι μεγαλύτερη στη βόρεια και τη δυτική Ελλάδα (Ιωάννινα, Κέρκυρα, Λάρισα) από ό,τι στην Κρήτη. Για μερικές πόλεις, σε ετήσια βέλτιστη κλίση:
| Πόλη | Έτος, kWh/kWp | Ιούλιος | Δεκέμβριος | Ιούλ. ÷ Δεκ. | kWp για 4.000 kWh | Μέθοδος |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Τυμπάκι | 1.538 | 169 | 79 | 2,1 | 2,60 | Πίν. 4.1 × λόγος κλίσης |
| Ηράκλειο | 1.475 | 168 | 71 | 2,4 | 2,71 | Πίν. 4.4 |
| Καλαμάτα | 1.457 | 166 | 66 | 2,5 | 2,75 | Πίν. 4.4 |
| Πάτρα | 1.402 | 161 | 69 | 2,3 | 2,85 | Πίν. 4.4 |
| Κέρκυρα | 1.435 | 170 | 63 | 2,7 | 2,79 | Πίν. 4.1 × λόγος κλίσης |
| Μυτιλήνη | 1.424 | 166 | 66 | 2,5 | 2,81 | Πίν. 4.4 |
| Αθήνα (Ελληνικό) | 1.378 | 163 | 68 | 2,4 | 2,90 | Πίν. 4.4 |
| Λάρισα | 1.380 | 162 | 61 | 2,7 | 2,90 | Πίν. 4.4 |
| Κομοτηνή | 1.346 | 161 | 62 | 2,6 | 2,97 | Πίν. 4.4 |
| Ιωάννινα | 1.326 | 163 | 56 | 2,9 | 3,02 | Πίν. 4.4 |
| Θεσσαλονίκη (Μίκρα) | 1.233 | 153 | 59 | 2,6 | 3,24 | Πίν. 4.1 × λόγος κλίσης |
Τον Ιούλιο οι πόλεις διαφέρουν λίγο. Τον Δεκέμβριο, 1 kWp στο Τυμπάκι βγάζει 79 kWh και στα Ιωάννινα 56 kWh. Αυτό μετρά περισσότερο σε σύστημα χωρίς δίκτυο, που σχεδιάζεται για τον χειμώνα, και όταν η κατανάλωσή σου ανεβαίνει τον χειμώνα, π.χ. με αντλία θερμότητας. Σε διασυνδεδεμένο σύστημα με ετήσιο ισοζύγιο μετρά κυρίως ο ετήσιος αριθμός.
Ο Πίν. 4.4 της ΤΟΤΕΕ δίνει για κάθε πόλη τρία εύρη κλίσης: για καλοκαίρι, για όλο τον χρόνο και για χειμώνα. Για την Καλαμάτα, με συντελεστή 0,80:
| Κλίση | Βέλτιστη για | Έτος, kWh/kWp | Διαφορά από ετήσια | Δεκέμβριος, kWh/kWp |
|---|---|---|---|---|
| 6–13° | θερινή | 1.412 | −3,1% | 54 |
| 22–32° | ετήσια | 1.457 | – | 66 |
| 40–50° | χειμερινή | 1.404 | −3,6% | 76 |
Η κλίση αλλάζει λίγο την ετήσια παραγωγή, εδώ έως 3,6%. Η χειμερινή κλίση δίνει τον Δεκέμβριο περίπου 14% περισσότερο από την ετήσια. Γι' αυτό τα αυτόνομα συστήματα στήνονται με μεγαλύτερη κλίση. Ο προσανατολισμός (ανατολή ή δύση αντί για νότο) και η σκιά δεν περιλαμβάνονται στις τιμές της ΤΟΤΕΕ· τα ποσοστά για κάθε προσανατολισμό είναι στον οδηγό προσανατολισμός και κλίση.
Ο Πίν. 4.1 της ΤΟΤΕΕ 20701-3 δίνει τη μηνιαία ηλιακή ακτινοβολία στο οριζόντιο επίπεδο για πολλές πόλεις. Κατά την ίδια την Οδηγία, οι τιμές υπολογίστηκαν με εμπειρικές σχέσεις από μετρήσεις ηλιοφάνειας της ΕΜΥ, για τις περισσότερες περιοχές με διάρκεια πάνω από 30 έτη. Η ακτινοβολία σε κεκλιμένο επίπεδο βγαίνει με το ισοτροπικό μοντέλο Liu–Jordan και Klein, με ανακλαστικότητα εδάφους 0,15. Ο Πίν. 4.4 δίνει έτοιμες τιμές σε βέλτιστες κλίσεις για εννέα πόλεις.
Από τους 62 σταθμούς του πίνακά μας:
Η τρίτη ομάδα έχει τη μεγαλύτερη αβεβαιότητα, κυρίως σε ορεινούς σταθμούς που παίρνουν τιμές από πόλη σε μικρό υψόμετρο: Καρπενήσι (1.001 m, τιμές Πάτρα), Τρίπολη (651 m, τιμές Πάτρα), Κοζάνη (625 m, τιμές Λάρισα), Φλώρινα (617 m, τιμές Θεσσαλονίκη), Πολύγυρος (545 m, τιμές Θεσσαλονίκη). Για αυτούς δες τον αριθμό ως χονδρική εκτίμηση. Η μέθοδος για κάθε σταθμό φαίνεται στη στήλη «Προέλευση» του πίνακα παραγωγή φωτοβολταϊκού ανά πόλη.
Εργαλεία όπως το PVGIS της Ευρωπαϊκής Επιτροπής χρησιμοποιούν δορυφορικά δεδομένα ακτινοβολίας και δικές τους παραδοχές απωλειών, και μπορεί να δώσουν διαφορετικό αριθμό για το ίδιο σημείο. Αν μια προσφορά δίνει πολύ διαφορετική ετήσια παραγωγή, ρώτα με ποια δεδομένα και ποιες απώλειες υπολογίστηκε.
Κατά τα δεδομένα της ΤΟΤΕΕ με συντελεστή απόδοσης 0,80, από 1.233 έως 1.538 kWh ανάλογα με την πόλη, με μέσο όρο 1.398 kWh στους 62 σταθμούς. Η τιμή ισχύει για νότιο προσανατολισμό, βέλτιστη κλίση και χωρίς σκιά.
Στον πίνακα της ΤΟΤΕΕ, τη νότια Κρήτη και τα νησιά του νοτιοανατολικού Αιγαίου: Τυμπάκι 1.538, Ιεράπετρα 1.534, Σάμος 1.531 kWh ανά kWp. Τη μικρότερη, η Θεσσαλονίκη με 1.233 kWh, και οι σταθμοί που παίρνουν τις τιμές της.
Τον Δεκέμβριο, από περίπου 56 έως 80 kWh ανά kWp, δηλαδή 2 έως 3 φορές λιγότερο από τον Ιούλιο. Με χειμερινή κλίση πάνελ ο Δεκέμβριος ανεβαίνει, στην Καλαμάτα κατά περίπου 14%.
Κάθε υπολογισμός χρησιμοποιεί δεδομένα ακτινοβολίας και απώλειες της επιλογής του. Οι τιμές εδώ είναι της ΤΟΤΕΕ με απώλειες 20%. Ρώτα ποια βάση δεδομένων, ποιες απώλειες, ποια κλίση και ποιο προσανατολισμό χρησιμοποίησε η προσφορά.